Obec Korouhev

Aktuálně se nacházíte zde

Obsah stránky

Lačnov

Lačnov je osada, část obce Korouhev, v okrese Svitavy. Nachází se asi 3,5 km na západ od Korouhve.

V písemných pramenech se Lačnov poprvé objevuje v roce 1557. Název je odvozován z příjmení Lačný, a to z adjektiva lačný, žíznivý, hladový.

Lačnov patřil od nejstarších dob k panství Svojanov. Po rozdělení panství na díly svojanovský, limberský a korouhevský v roce 1557 byl součástí dílu limberského, načež připadl při dalších majetkových přesunech v roce 1583 Hertvíkovi Žejdlicovi ze Šenfeldu – nedlouho poté však byl připojen ke vznikajícímu panství Bystré, jehož osudy sdílel až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848. V roce 1850 se stal součástí okresu Litomyšl, od roku 1855 okresu Polička a od roku 1869 je osadou obce Korouhev.

Osada leží na soutoku Bílého potoka a Svratky, osídlením je téměř spojena s Borovnicí, s níž ji donedávna pojil starobylý dřevěný roubený most krytý střechou přes řeku Svratku. Řeka také tvoří v těchto místech zemskou hranici Čech a Moravy.

Roku 1659 založil majitel bysterského panství Maxmilián Valentin, hrabě z Martinic, u Lačnova železný hamr. Za 19 let strávila kovárna okolní lesy a na pasekách vznikly dvě osady – jedna byla nazvána podle jména majitele panství „Maksičky“, druhá podle jména jeho manželky Anny Kateřiny z Martinic, rozené z Bukůvky, „Kateřinky“.

Kaple P. Marie Sněžné pochází z konce 18. století, je zděná, na čtvercovém půdorysu, vchod je půlkruhově zaklenut, jehlancová střecha je zakončena věžičkou – v ní visící zvon pochází pravděpodobně z počátku 16. století.

Počátkem 20. století pracoval v obci mlýn s pilou, lihovar zanikl již v 19. století.

Lačnov - pohlednice

Patička stránky

Webové stránky pro obce provozuje Obce na webu s.r.o. | copyright © 2024 Obec Korouhev | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | RSS | Tisk | Textová verze | Administrace